Wydawnictwo Toporzeł   -   Linki   -   Regulamin   -   Twój koszyk

Powrót do działu

Autor: Praca zbiorowa
Tytuł: Elementarz antyamerykański
Wydawca: Toporzeł
Format: A5 24 str. ISBN: 83-05559-09-4
Wykonanie: Broszura zeszytowa
Więcej o książce
Opis:

Prezentowana broszura to zbiór artykułów reprezentujących mało może popularny, ale niewątpliwie trzeźwy pogląd na współczesną kulturę amerykańską. Wspólna dla bardzo różnych spojrzeń autorów jest obrona integralności Europy, jej mikroklimatu kulturowego przed zagrożeniem ze strony relatywnie bardzo młodego świata Stanów Zjednoczonych.
Tematy artykułów to, m.in., bezwzględność i cynizm mocarstwowej polityki USA, krótka, lecz treściwa analiza amerykańskiej rzeczywistości i istotnych cech tamtejszej mentalności, jak również propozycja spojrzenia na potęgę tego imperium w kontekście historii niektórych dawnych cywilizacji, które - niegdyś silne, agresywne i ekspansywne - obecnie należą już tylko do przeszłości.

Cytaty:
1989: Interwencja zbrojna w Panamie powoduje śmierć 2000 ludzi. Zostaje odkryta zbiorowa mogiła 1500 żołnierzy Noriegi.
1991: Początek operacji powietrznych przeciwko Irakowi. Dzięki przeciekom wiadomo, że podczas ofensywy lądowej 3000 żołnierzy irackich zostało pogrzebanych żywcem.

Ameryka jest u nas, ponieważ amerykańskie posunięcia determinują działania naszych państw i wpływają na naszą dyplomację. Ameryka zawsze wykorzystuje skorumpowane warstwy społeczne, aby rozciągnąć swoją władzę. Było to ewidentne w Wietnamie Południowym i od zawsze w Ameryce Łacińskiej. Ale czy nie jest podobnie w Europie?

Na całej planecie kultura wypływająca z przeszłości ustępuje miejsca sztucznej kulturze, stworzonej za pomocą psychologicznych chwytów, strzępków mitów i tanich fikcji, nawzajem wymieszanych. Ta sztuczna kultura nie trafiła do Europy i Azji przypadkowo, została tam dostarczona celowo.

Wydawnictwo TOPORZEŁ, 52-019 Wrocław, Gogolińska 11/2, tel. +48 71 341 63 79, kom. +48 602 708 925 e-mail: wydawnictwo@toporzel.pl